logo

DEPILACJA LASEROWA

Depilacja laserowaLaser diodowy jest najnowocześniejszym na rynku urządzeniem do usuwania zbędnego owłosienia. Posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości honorowany na całym świecie oraz certyfikaty odpowiednich instytucji Europejskich.

Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywne fototermolizy. Światło lasera-pochłaniane jest wybiórczo przez struktury mieszka włosowego zawierające melaninę-zamieniane jest na ciepło, który niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost, powodując trwałą utratę włosa i destrukcję mieszka. Jak wykazały badania ,to zjawisko jest najskuteczniejsze dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagen).Pozostałe okresy wzrostowe naszych włosów -faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) są "nieme "na działanie lasera . Warunkuje to potrzebę minimum 4 zabiegów ,powtarzanych w odstępach średnio 4-12 tygodniowych. Przyjmuje się , że po pierwszym zabiegu nie odrasta około 30-40% włosów ciemnych (włosy anagenowe).Po trzech zabiegach około 80-92% (następna porcja włosów ,które w międzyczasie wkroczyły w fazę anagenu).Niewielki pozostały odsetek to wlosy jaśniejsze ,cieńsze ,mniej widoczne. Pacjenci o włosach cieńszych lub nie w pełni ciemnych, muszą liczyć się ze słabszym efektem (przyczyną jest zbyt mała zawartość melaniny w mieszku).Włosy osłabione wcześniejszymi wielokrotnymi zabiegami depilacji woskiem, pęsetą, depilatorem mechanicznymi mogą wymagać przeprowadzenia czwartego i piątego zabiegu depilacji dla uzyskania lepszych wyników. 100% depilacja zwykle nie jest możliwa. Włosy jaśniejsze mogą zostać tylko przerzedzone.

Przeciwwskazania do zabiegu

Ciąża, choroby nowotworowe, indywidualna terapia hormonalna (hormony światło uczulające )włosy blond, rude, siwe, fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry, bielactwo, łuszczyca, padaczka, skłonność do przebarwień, skłonność do bliznowców, aktywne infekcje skóry, reticularis (marmurkowa skóra).

Przeciwwskazania czasowe

Świeża opalenizna, skóra po stosowaniu samoopalacza, skóra podrażniona, terapia doustna retinoidami (Izotek), terapia lekami i ziołami światło uwrażliwiającymi, terapia miejscowa kremami z Vit. A,E,C, kwasami owocowymi i lekami złuszczającymi wcześniejsza depilacja przez wyrywanie (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne) wcześniejsze, niektóre zabiegi dermokosmetyczne i chirurgiczne.

Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją dermatologiczną. Osoby zakwalifikowane do zabiegu mają wykonywaną próbę laserową z ustaleniem optymalnych dla danego fototypu skóry parametrów zabiegowych.

Przed zabiegiem skóra powinna być umyta ,ogolona, niczym nie posmarowana. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na zabieg. Reakcją naturalną jest rumień lub obrzęk około mieszkowy zwykle krótkotrwały. Ewentualne powikłania (pęcherzyki, strupki, przebarwienia i odbarwienia) są sporadyczne, zwykle związane z nie przestrzeganiem zasad przygotowania do zabiegu i postępowania po zabiegu. Mają charakter przejściowy ,choć przebarwienia i odbarwienia u nielicznych osób mogą utrzymywać się do kilku / kilkunastu tygodni.

Depilacja laserowa - przygotowanie do zabiegu

1. Skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha, podrażniona. Jeśli tego wymaga ,stosuj emolienty (kremy nawilżająco - natłuszczająco - kojące) kilka dni wcześniej.
2. Bezposrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji. Włosy siwe stanowią przeciwwskazanie do zabiegu, z uwagi na brak skuteczności laserowej depilacji w ich przypadku.
3. Przed każdym zabiegiem , włosów nie można wyrywać (pęseta,wosk,depilatory mechaniczne) przez okres 4 tygodni w przypadku twarzy i 6 tygodni w innych miejscach skory. Można natomiast golić ,przycinać lub depilować odpowiednim kremem ,choć ten ostatni sposób depilacji należy zakończyć tydzień wcześniej.
4. Stosowanie kremów lub maści z Vit. A,E,C, retinoidami(np.Isotrexin, Zorac, Retin A i inne ), VIT. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
5. Terapia doustna retinoidami (Izotek) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
6. Leki światłouczulające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec nagietek,herbata Figura 1,2) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem.
7. Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazania do zabiegu. W szczególności zabieg jest możliwy 2 tygodnie po infekcji typu opryszczki wargowej i płciowej.
8. Aktywna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Minimalna przerwa po insolacji naturalnej lub solarium to 4-6 tygodni.
9. "Opalenizna" uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy (kremy, zabiegi typu air-brush) stanowi również przeciwwskazanie do zabiegu. Depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
10. Zabieg kosmetycznego oczyszczania twarzy , w przypadku depilacji w tym miejscu , jest możliwy 7 dni wcześniej lub 14 dni później.

Depilacja laserowa - postępowanie po zabiegu

1. Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skory, które ustępują po kilku godzinach, do 2-3 dni. W tym czasie (2-3 dni po zabiegu )należy skórę traktować delikatnie: myć żelem bezmydłowym lub tonikiem albo mleczkiem bezalkoholowym, ew. czystą wodą, nie stosować dezodorantów i antyperspirantów (jeśli depilacja dotyczyła pach), stosować zasypkę lub krem Alantan Plus albo Bepanthen czy Dermophanten, delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób preparaty o działaniu złuszczającym wprowadzać po 2 tygodniach od zabiegu.
2. Insolacja naturalna lub w solarium jest bezwzględnie przeciwskazana do 2 tygodni po zabiegu. W tym okresie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni UV konieczna jest foto protekcja (kremy z filtrami anty- UVA i B o wysokich wskaźnikach ochrony -najlepiej 50 lub więcej)
3. Kolejne zabiegi - minimum trzy należy wykonać w odstępach średnio 4-12 tygodniowych.